Craig Jones vs. Gabriel Arges set for Grapple Fest 4

Grapple Fest are starting their 2019 calendar with a bang.

Fresh off a highly successful 2018, Grapple Fest have announced a stellar card for their show in Liverpool, England on February 23rd. Initially the promotion had booked a strong match-up between Jackson Sousa and Craig Jones, but unfortunately Souza was forced out due to an injury. Luckily for us, Grapple Fest have found a worthy opponent to step in.

Fresh off a victorious King of the Mats run in Abu Dhabi, Gabriel Arges has signed on the dotted line to face the master of the Z Guard, Craig Jones in what has all the makings of a great match.

Craig Jones’ rise to prominence was meteoric and his ADCC 2017 performances have earned him a special place in the hearts of grappling fans, but after a decision victory against Matheus Diniz last time out at Grapple Fest, Jones will be eager to get the finish.

Check out the full Grapple Fest 4 card below:

Main Event

Craig Jones (Absolute MMA) v Gabriel Arges (Gracie Barra)

Co main event

Lachlan Giles (Absolute MMA) v Bradley Hill (GB) u80kgs

Ffion Davies (ECJJ) v Christine Martin (GB) u65kgs

Freddie Vosgrone (Carlson Gracie) v Ash Amos (Tillery Combat) u100kgs

Lloyd Cooper (Combat Base) v Gregor Strakl (10th Planet) u80kgs

Matty Holmes (Next Gen) v Lew Long (Mat Academy) u90kgs

Sean McDonagh (GB) v Marcus Phelan (ECJJ) u80kgs

Eoghan O’Flanaghan (NSBJJ) v Chris Walsh (Next Gen) u80kgs

Ben Robson (CF24) v Izaak Michell (Arruda Team) u70kgs

Jamie Scott (10th Planet) v James Orr (Scramble Academy) u90kgs

Brian Fitzgibbon (Sukata) v Jack Rimmer (Next Gen) u32kgs kids

Harry McKnight (Next Gen) v Jack Sear (10th Planet) u70kgs

Lee Simpson (Sukata) v Chris Regan (GB) u90kgs

Martin Wong (Combat Base) v Higo Gomez (IMBJJ) u70kgs

Paul Webb (Next Gen) v Adam Ellis (ARBJJ) over 100kgs

Kev Corkhill (LBJJ) v Nick Fielding (IMBJJ) u70kgs

Kenny Richardson (FF) v Dan Hope (GripHouse) u90kgs

Brad McDonagh (Sukata) v Kaiyn McKnight (Next Gen) u30kgs kids

Josh Cherington (Bedlam) v Ben Bennett (GB) u80kgs

Ben Hills (Next Gen) v Jamie Shattock (Sukata) u90kgs

Igor Puskarkis (ASW) v Louis Dasouki (Factory) u90kgs

Andrew Hardwick (Sukata) v Aaron Jordan (Next Gen) u80kgs

Hannah Garret (ASW) v Georgia Doe (CEA) u60kgs

Shea Williams (Next Gen) v Elliot Cole (CSA) u30kgs kids

Ollie Bates (Combat Base) v Ben Jennings ( ZR) u70kgs

Tyreeze Cunliffe (Aspinall) v Finn Carey (Tillery Combat) juniors u70kgs

Ste Bowie (Combat Base) v Mike Reay (GB) u70kgs